Türkiyede Emlakçılığın Miladı Adil Araslı

Bir işin meslek olabilmesi için geçirilecek evrelerden birinin maddi kaygılardan öte ortak değerlere sahip çıkmak olduğuna inanırım. Bu değerlerden biri de şüphesiz vefadır. Konuyu biraz açmak için sizlerle bir anımı paylaşmak istiyorum.

İstiklal Caddesinde bir toplantı çıkışı kooperatifimizin iki üyesi arkadaşlarım Altan Çakmaksoy ve Yücel Ciddi ile birlikte Taksime doğru yürürken mesleğimiz emlakçılıktan olsa gerek yukarılara bakıyordum ki gözüme Adil Araslının tabelası çarptı birden. İkisi de 1980 sonrası doğumlu olan arkadaşlarıma Adil Araslıyı sordum ve ikisi de tanımadılar. Ofisi Beyoğlu ilçesinde olan arkadaşım Yücel Ciddiye burası Tokatlayan Han mı dediğimde sorumu evet Ulvi Bey neden sordunuz diyerek cevapladı.

Kendilerine Adil Araslının Türkiyede emlakçılığın miladı olduğunu ve bu işin bir meslek olabilmesi için çok çabaları olduğunu anlattığımda konuyla ilgili bilgilerinin olmamasına şaşırdım. Aslında arkadaşlarımın Araslıyı bilmemesinin sorumlusu onlar değil, onların bir jenerasyon öncesi olan bizleriz emlakçılıkla ilgili meslek örgütleridir şüphesiz. Sonrasında Googleda Adil Araslı yazarak arama yaptığımda da çok az bilgiye rastladım. Ailesinden birilerine ulaşmak için çabaladıysam da başarılı olamadım ve üzüldüm.

Güzel bir söz vardır : Mazisi (geçmişi) olmayanın atisi (geleceği) olmaz.

Bu yazıyı yazmak için araştırmalar yaparken İstanbul Ticaret Odasının kurumsal kimliğine ve arşivine güvendiğim için Başkanlık ve Genel Sekreterlik Şubesini ve eskiden yanında çalışan meslektaşımız Bekir Demir’i aradım ve hakkında olan bilgilerimi pekiştirdim. Çünkü benim mesleğe başlamam 1995ti ve İTOnun eski binasında kendisini bir kez görmüştüm çok hastaydı.

Adil Araslı 1912 doğumlu. Kuleli Askeri Lisesini bitirdikten sonra genç bir istihkam subayı olarak göreve başlar, çeşitli rütbe ve yerlerde görev yaptıktan sonra 1954 yılında albay rütbesi ile emekli olur. 1955 yılında Beyoğlu Tokatlayan Handa emlakçılığa başlar. Askerlikten gelen disiplin ve yapısındaki girişimcilikle çok başarılı olur. İstanbul Emlak Komisyoncuları Derneğinde Başkanlık yapar, İstanbul Ticaret Odasında 4.-8.-14. Dönemlerde (1960-1995 yılları arasında farklı tarihlerde 9 yıl 11 ay) Meclis Üyeliği yapar, 1978 yılında Emlakçılıkta Para Kazanma ve Para Çalıştırma Esasları adıyla bir de kitap yazar. 23 Şubat 1996 tarihinde de hakkın rahmetine kavuşur.

Adil Araslı Ülkemizde emlakçılığın birkaç duayeninden biri ve bence Türkiyede emlakçılığın miladıdır. Bugüne kadar yaptığımız eksikliği bundan sonra telafi etmek hepimizin hem insani, hem de mesleki sorumluluğumuzdur. Umarım bundan sonra kendisiyle ilgili makaleler kitaplar yazılır adı bir yerlere verilir belgeseli çekilir.

Bugün 23 Şubat 2020 ölümünün 24. Yılı … Kendisi Baki Kalan Bu Kubbede Hoş Bir Sada olmayı başarmış ve 23 Şubat 1996da ebediyete intikal etmiştir. Kendisini şahsım ve İsteb adına saygı, minnet ve rahmetle anarken emlakçılıkta değerlere sahip insanlar topluluğu olabilme çabasının kooperatifimizin mücadelelerinden biri olacağının bilinmesini isteriz.

Ulvi Özcan

İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü

Yönetim Kurulu Başkanı

Paylaş