HİKAYEMİZ

Bu hareket bir ihtiyaçtan doğdu. 2018 Nisan ayında yapılan İstanbul Ticaret Odası seçimlerine ‘’Hedef Saygın Emlakçılık’’ parolasıyla giren bu grubun amacı ‘’BİZ’’ olabilmekti. Seçim sürecindeki keyifli işbirliğimiz ve sinerji sayesinde çalışmalarımızı devam ettirmeye karar verdik ve ‘’BİZ’’ olma yolunda çok iyi bir başlangıç yaptık.

İstanbul genelinde networklerimizi geliştirerek sağlıklı çalışan ve üyelerimize kazandıran bir paylaşım ağı kurmak, gerek müşterilerle gerekse meslektaşlarımızla iş ilişkilerimizi düzenleyecek çalışma prensiplerimizi belirlemek, hizmet standartlarımızı yükseltecek çalışmalar yaparak güçlü bir çatı markası kurmak başlıca hedeflerimizdi.

Bu hedeflere ulaşabilmemiz için katılımcı bir üye yapısıyla şeffaf, hesap verebilir ve sürdürülebilir bir kooperatife sahip olma gereğini gördük ve İSTANBUL EMLAK BROKERLERİ KULÜBÜ İŞLETME KOOPERATİFİ, kısa adıyla İSTEB’i kurmaya karar verdik.
Kooperatifçiliğin dünya örneklerini incelediğimizde çok başarılı bir iş modeli olduğunu açıkça görüyoruz. Ülkemizde kooperatifçiliğin bağlı olduğu Ticaret Bakanlığı da kooperatifçilik ile ilgili çalışmaları destekliyor.

Migros’un, Eureka ve Nippon gibi sigorta şirketlerinin birer kooperatif olduğunu, Hollanda’da sütçülük ve çiçekçiliğin % 90’ların üzerinde kooperatifçilik eliyle yapıldığını biliyor muydunuz ?

Yine yaptığımız incelemelerde, ülkemizde de Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin bir ‘çiçek borsası’’ olduğunu ve faaliyetlerini başarıyla sürdürdüğünü, eczacıların, çiftçilerin, nakliyecilerin bunun gibi onlarca başarılı kooperatiflerinin olduğunu öğrendik..

Uzun araştırmalar ve müzakereler sonrası hazırladığımız tüzüğümüzü 16 Şubat 2019’da İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü’nde 24 kurucu üye arkadaşımızla imzaladık.

Kurduğumuz tür bir kooperatifin (Emlak Acenteleri Kooperatifi) Türkiye’de başka bir örneğinin olmaması nedeniyle Sicil Tasdiknamesi İstanbul İl Ticaret Müdürlüğü’nde değil de, Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü’nde onaylanarak tarafımıza gönderildi. İlgili evrakla tekrar İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne müracat ederek kuruluşumuzu 7 Mart 2019’da tescil ettirdik.