Tomurcuk Kooperatifine Teşekkür

Türkiyede alanındaki ilk ve kooperatifçiliğin en başarılı örneklerinden biri olan Tomurcuk Kooperatifini (SS Tomurcuk Eğitim Kültür Dayanışma ve İşletme Kooperatifi) ziyaret ettik. Mutluluğumuzu ve hislerimizi kelimelerle anlatmak zor gerçekten.

Gerçek kooperatifçiliğin en başarılı uygulama örneği olan Tomurcuk Kooperatifi herşeyden önce çok ulvi bir amaca hizmet ediyor. Kurucuları zihinsel engelli anneleri olan Tomurcuk Vakfı, tamamen gönüllüler ordusundan oluşuyor. Herkesin gücü nispetinde elini taşın altına koyduğu bu güzide kooperatif Gülser Özkan önderliğinde kurulmuş. Uzun ve zorlu bir mücadele sonunda, her örgütlenmede olduğu gibi kooperatif ruhunu gerçekten taşıyan yol arkadaşları omuz omuza vererek tohumları ormana dönüştürmüşler, 55 (ellibeş) zihinsel engelliye verdikleri eğitimlerle hem okul hem yuva olmuşlar. Bu azimli yolculuk daha önce neden gelmedik sorusunu sormamıza ve geç farkındalığımızdan ötürü kendi adımıza üzüntü duymamıza neden oldu. Biz kendileri ile Ankarada katıldığımız Kooperatifçilik Fuarında tanıştık, sektörümüzün ilk kooperatif yapısı olmamızdan ötürü bizi merak ve heyecanla ziyaret ettiler. Biz de nezaket ziyaretimizde kendilerinden detaylı bilgi aldık, edindikleri tecrübeler ve tavsiyeleri İSTEB için altın değerindeydi desek yeridir.

Pek çok kurum ve kuruluşun destek olduğu, etkinlikler düzenlediği Tomurcuk Kooperatifine biz de nasıl destek olabileceğimiz konusunu ilk yönetim kurulu toplantımızın gündemine aldık, çorbada bir tutam tuzumuz olabilirse ne mutlu bize.

Daha mutlu, dama umutlu yarınlarda buluşmak dileğiyle,

Paylaş