‘Emlakçı Parası haramdır’ Başlıklı Sosyal Medya Paylaşımı Hakkındaki Basın Açıklamamız

#EmlakçıParasıHaramdır

 

18 Ağustos 2019 tarihinde popüler sosyal medya mecralarından Twitter’de paylaşılan #EmlakçıParasıHaramdır paylaşımı yakışıksız, haksız ve mesnetsiz bir açıklamadır. Emlakçılık vergi mükellefiyeti, oda kaydı ve belli standartlarla yapılan legal bir meslektir. Hizmet bedeli teamülünün ne olduğu bilinir olup, müşteriye servis verildikten sonra ‘’yer gösterme belgesi’’ okutulup imzalatılmakta ve burada hizmet bedelinin ne kadar olduğu (kaç lira komisyon ödeneceği) görülmektedir.

Bununla birlikte hiçbir kimse emlakçı marifetiyle bir emlak satın almak veya kiralamak zorunda da değildir.

Ancak EMLAKÇININ KİM OLDUĞUNUN BELLİ OLMADIĞI VE EMLAKÇILIĞIN NASIL YAPILACAĞININ STANDARTININ OLMADIĞI bir piyasada müşteri mağduriyetleri olması da kaçınılmazdır.

Ticaret Bakanlığı  5 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan bir yönetmelikle emlakçılığın standartlarını belirlemeye çalışmış olsa da ; emlakçılığı legal olarak yapmayanlar hakkında uygulanacak ceza net olarak belirtilmemiş ve cezalar caydırıcı nitelikte olmamıştır.

Yönetmeliğin değişmesi ile ilgili teklifimizi linki tıklayarak inceleyebilirsiniz.

https://isteb.org.tr/tasinmaz-ticareti-yonetmeligi-degisiklik-talebi/

Bakanlık yetkilileri sektör kanaat önderleri ile yaptıkları toplantılarda 2019 yılı sonuna kadar mevcut yönetmelikte revizyonlar yapılacağını, tüketici ve legal emlakçıların mağduriyetlerinin ortadan kaldırılacağını ifade etmişlerdir.

Bizler #HedefSaygınEmlakçılık parolasıyla legal hizmet veren firmalar olarak tüketiciden isteğimiz ; tüketicinin vergi kaydı, oda kaydı olan, müşteri memnuniyetini hedefleyen ve önemseyen emlak firmalarını tercih etmeleridir. Bu durumun güçlü bir şekilde gerçekleşmesi için de referanslı emlak firmalarının tercih edilmesi, internette şikayet forumlarının incelenmesinde fayda görüyoruz.

Takdirlerinize saygıyla arz ederiz.

Saygılarımızla

Ulvi Özcan

İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü İşletme Kooperatifi

Yönetim Kurulu Başkanı

Paylaş