İSTEB – Yabancıya Satış Basın Bülteni

ARAP MÜŞTERİ GETİREN TURİZM ACENTELERİ EMLAKÇILIĞA SOYUNDU
Türkiye’de yabancılara 250 bin doların üzerindeki alım ve satımlarda vatandaşlık verilmesi, yabancıya konut satış oranlarını artırdı. İnşaat şirketlerinin yerli müşteriye farklı, yabancı müşteriye farklı fiyatlar uyguladığını söyleyen İSTEB Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Özcan, “turizm acenteleri özellikle Arap müşterilerden fahiş ücretlerde hizmet bedeli alıyor. Bu başıbozukluğun önüne geçilmeli” dedi
TÜİK Nisan 2019 konut satışları rakamları açıklandı. Satışlarda geçen yıla oranla yüzde 18,1 oranında düşüş var. Yabancılara yapılan konut satışları ise yüzde 82 arttı. İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü (İSTEB) Başkanı Ulvi Özcan sonuçları değerlendirdi.


Yetkililer Mağduriyetleri Önlemeli
Açıklanan verilerde yabancıların emlak alımlarının arttığını belirten İSTEB Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Özcan, bu konuda 250.000 USD üzerindeki alım-satımlarda yabancılara vatandaşlık verilmesinin ülkemiz lehine etkilendiğine dikkat çekiyor. Ulvi Özcan yabancıya satış konusunda ciddi bir başıbozukluk olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “İnşaat şirketleri yerli müşteriye farklı, yabancı müşteriye farklı fiyatlar uyguluyor. Bazı turizm acentelerinin de özellikle Arap müşterilerden fahiş ücretlerde hizmet bedeli (komisyon) aldıklarını veya fiyatın üzerine koyduklarını duyuyoruz. Bunlar ülkemizin ve sektörümüzün marka değerini negatif etkileyen durumlardır. Yetkililerin bu konulara duyarlı olması ve mağduriyetleri önleyici aksiyon alması gerekiyor.”

Piyasa nezle olunca emlak sektörü zatürre oluyor
Dünyanın içinde olduğu sosyal ve ekonomik durumdan Türkiye’nin de etkilendiğini söyleyen İSTEB Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Özcan şöyle devam etti: “konut satış rakamlarının yüzde 18,1 ile düşüş yaşayarak gerilemesi de bu durumu teyit etmektedir. Bir ülkede reel sektördeki pozitif ve negatif verilerin en son yansıyacağı ve uzunca süre etkisini göstereceği adres emlak sektörüdür. Bu nedenle inşaat sektörünün içinde bulunduğu durum doğrudan emlak sektörünü etkiliyor. Çünkü piyasa nezle olunca emlak sektörü zatürre oluyor.”

ISTEB Hakkında: ‘Hedef Saygın Emlakçılık’ sloganıyla, Istanbul’un farklı bölgelerinde faaliyet gösteren emlakçıların biraraya gelerek kurduğu ve şimdiden 26 üyeye ulasan Istanbul Emlak Brokerleri Kulübü (ISTEB), sektörde hizmet standartlarını yükseltmek için çalışmalar yaparak, verimli bir paylaşım ağı kurmayı hedefliyor.
Dünyada ikinci emlak acenteleri kooperatifi olma özelliği taşıyan Istanbul Emlak Brokerleri Kulübü (ISTEB), Türkiye’de sektörün üniversitelerle iş birliğinin geliştirilerek, emlakçılık ile ilgili dünyadan örneklerle araştırmalar yapmak ve bu araştırmaları kitaplaştırarak belgesellerle sunmaya hazırlanıyor. Sektöre yeni girecek genç girişimcilere yönelik sertifikasyon eğitimleri vermek için de çalışmalar yapan ISTEB, sektörel sorunların düzenlenmesi ve denetlenmesi yönünde kamuyla sürekli iletişim halinde olacak.

Dosya İndir

Tülay Batur I İSTEB Basın Danışmanı
BasinDanismani@isteb.org.tr I 0532 706 79 11 I www.isteb.org.tr

Paylaş