Hayat Biz Gelecek İçin Planlar Yaparken Başımıza Gelenlerdir

Hayat, Biz Gelecek İçin Planlar Yaparken

Başımıza Gelenlerdir

İnsanlık tarihinde devir açan ve devir kapatan olaylar vardır. Bu olaylar dünyanın başka bir yöne evrilmesine yaşadığı güne göre yenilikler getirmesine vesile olurken bazı kalıplaşmış tabuların yıkılmasını beraberinde getirmiştir.

Yanlış yazmamak için Googleda Bir Çağ Başlatan ve Kapatan Olaylar yazdığımda aşağıdaki sonuçlarla karşılaştım

Yazının İcadı-İlk Çağ  M.Ö 3500’te yazının icadıyla birlikte tarihi devirlere girmiş olduk ve İlk Çağ başladı. Kavimler Göçü-Orta Çağ  Orta Çağ’ın başlangıcı olarak Kavimler Göçü veya Batı Roma’nın yıkılışı kabul ediliyor. İstanbul’un Fethi ile Yeni Çağ, Fransız İhtilali  ile Yakın Çağ.

Çoğumuzun bildiği ve kabul ettiği bu başlıklara son olarak İnternetin Yaşama Girmesiyle Birlikte Bilgi Çağı / Dijital Dünya’yı da eklersek çok da yanlış olmaz gibi geliyor bana.

2019 Sonlarında Çinin Vuhan kentinde başlayıp dünyayı esir alan Korona Virüsü  Kovid 19 Salgını ve yaşattıkları da bir çağ açabilir veya açmalı gibi geliyor bana.  Bu pandeminin 4 ana başlığı olduğunu hepimiz görüyoruz. Bu dört başlığı Sağlık, Siyaset, Sosyal ve Ekonomik yönler olarak sıralayabiliriz.

Ben işin ekonomik yönleri dışındaki yönlerini dün kendi firmamızdaki bloğumuzda yazmıştım (http://bosforce.com.tr/yazi-kovid-19-ve-dusundurdukleri_117)  bugün işin ekonomik daha doğru bir ifadeyle sektörümüz emlak sektörü ile ilgiliolan bölümündeki görüşlerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

2020 itibarıyla emlakçılıkta 25. yılımdayım. 2005den önce emlakçılık yapan meslektaşlarımın çoğunun da çok iyi hatırlayacağı üzere piyasayı Hürriyet Seri İlanlar domine ederdi. Emlak ilanları ile birlikte otomobil, eşya ve vefat ilanları da ciddi sayfaları kaplardı. Geldiğimiz gün itibarıyla bu sayfaların çok azaldığını, sadece vefat ve baş sağlığı ile ilgili gücünü devam ettirdiğini görüyoruz. O yılları bilmeyenler için daha iyi anlatabilmek için Hürriyet Seri İlanlar ve Sahibinden.com olarak bir eşleştirme yaparsak durumu daha iyi açıklamış olurum.

Geldiğimiz gün itibarıyla çoğumuz ya evlerimize kapandık ya da ofislerimize işlerimizi toparlamak için gider olduk. Ama telefonlarımız çalmıyor ve müşteriler ile birebir görüşme yok denecek seviyelere geldi. Ama hayatımıza yeni kavramlar girdi. Uzaktan toplantı, ve uzaktan eğitimler çok öne çıktı. Ben evde olduğum bir haftada üç toplantı, dört eğitime katıldım. Bu görüşmelerin hepsi sektörel görüşmeler değildi ama bundan sonra bu durumlar daha da artacak gibi geliyor bana.

Bu tarihten sonra sektörümüz ile ilgili ne gibi aksiyon almamız konusunda görüşlerimi de sizlerle paylaşmak isterim. Teknolojiyi daha iyi kullanabilmek için eğitim ve donanıma önem vermeliyiz,  Müşterilerimiz ile ilgili sadece iş ile ilgili değil, sosyal sorumluluklarda da beraber olacak ortamlar yaratmaya ve bu ortamlarda bulunmaya çalışalım, Sosyal medyayı iyi kullanalım, polemikten uzak,  siyasetten öte yaşama ve mesleğimize dair iyi fotoğraf ve videolarla desteklenmiş nitelikli paylaşımlar yapalım. Sadece paylaşım yapmakla kalmayıp takip, yorum ve etkileşime de değer verelim.

Emlakçılığın sadece para kazanmak değil sektör sorunları, toplumsal sorunlar, vb. konulara da değer vermek olduğunu kavramalıyız. Firma sahibi veya yöneticileri olarak belli operasyonları üzerimizde tutmalı, çoğunu çalışanlarımıza veya dışarıdan profesyonellere devretmeliyiz. Önemli olan hangi operasyonu üzerimizde tutacağımızı, hangi operasyonu çalışanlarımıza devredeceğimizi iyi ayırt etmeliyiz.  Emlak ofisi sahibi veya yöneticileri olarak zor zamanlarda çalışanlarımıza sahip çıkarak, nitelikli çalışanlarla birlikte ‘’daha iyi bir marka’’ sahibi olabileceğimizin farkında olmalıyız. Gider yönetimimizde sağlık, eğitim ve sosyal sorumluluk yönünden cimri davranmazken lüks harcama ve tüketimde borçla/kredi kartıyla değil, öz kaynaklarımızın küçük bir kısmını bu harcamalara ayırarak kendimizi ödüllendirmeliyiz.

Her şeye rağmen hayat devam ediyor, edecek… Bu pandeminin faturası ne olursa olsun, dünya dönecek ve işlerimiz devam edecek. Ancak çok şeyin eskisi gibi olmayacağını da görmemiz gerekiyor. Kaygılarımız oluyor ve olmalı. Ama bu kaygıları umut mayasının üzerine bilgi ve donanımla yenmeye çaba göstermeliyiz.

Bir bilgeyi öldürmeyi kafaya koymuş zalim hükümdar eline bir kuş alarak bilgeyi karşısına almış. Bu kuş sağ mı, ölü mü  diye sorup bilgenin söylediğinin tersini yaparak eylemini sonlamayı planlamış. Bilgeyi karşısına alıp bu soruyu sorduğunda bilgenin cevabı tarihe geçer : Efendim her şey elinizde. Avucunuzu sıkarsanız ölür, açarsanız uçar demiş. Bizlerin de alacağız aksiyonlar ne umursamaz, ne de korkularla dolu olmalı. Doğru aksiyonlar aldığımızda bu süreci de az hasarlarla atlatacağımızı hep beraber göreceğiz.

Sözlerime İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akifin Safahatından Tarih tekerrürden ibarettir derler ibret alınsaydı tekerrür eder miydi tesbitiyle son vermek istiyorum.

 

Ulvi Özcan

İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü Başkanı

www.isteb.org.tr

 

 

 

 

 

 

Paylaş