Enerji Kimlik Belgesi için son müracaat tarihi 01 Ocak 2020 !!!

Ülkemizde enerji ithalatının % 35 gibi önemli bir kısmının binalardaki tüketimlerde kullanıldığı, bu rakamın da % 65-70 gibi bir kısmının ısıtma amaçlı kullanıldığı uzmanlarca ifade edilmektedir.

Isı kayıplarıyla ilgili  yaşanan sıkıntılar nedeniyle yapılan çalışmalar sonrasında 02 Mayıs 2007 tarih ve 26510 sayı ile Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu” ve buna bağlı olarak çıkartılan “Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği” hükümlerine göre, yönetmelik kapsamındaki tüm binalar için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alma zorunluluğu getirilmiştir.

Binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olması şartı aranması, 2 Mayıs 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe girecekken ; 28 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan bir düzenlemeyle, bu zorunluluk 1 Ocak 2020 tarihine kadar ertelenmişti.

Sayılı gün çabuk geçer misali bu tarih de yaklaşıyor artık …

Yönetmeliğin 25. maddesinin 15. fıkrası şu şekildedir:

“(15) Binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olması şartı aranır. Binanın veya bağımsız bölümün satılması veya kiraya verilmesi safhasında, mal sahibi enerji kimlik belgesinin bir suretini alıcıya veya kiracıya verir.”

Enerji Kimlik Belgesi ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz …

http://www.enerjikimlikbelgesi.com/

Paylaş